O fundacji

Fundacja asperIT jest dziełem osób, które działały w polskiej branży IT jako przedsiębiorcy już od 2006 r. Szereg zrealizowanych projektów komercyjnych, w których przez lata mieli okazję uczestniczyć założyciele Fundacji, wskazał im największe potrzeby na polskim rynku IT. Poza działalnością w branży IT, byli oni społecznikami. Zapragnęli więc połączyć doświadczenie w tej gałęzi gospodarki z potrzebą działania odpowiedzialnego społecznie.

W ramach projektu asperIT Fundacja przygotowała już ponad 60 osób ze spektrum autyzmu do pracy w IT. Dla swoich beneficjentów asperIT tworzy możliwości rozwoju, społecznej integracji, rozpoczęcia kariery w branży, w której stale rośnie zapotrzebowanie na wyszkolonych specjalistów. Oprócz narzędzi w postaci wiedzy z zakresu IT, Fundacja przeprowadza także szkolenia kompetencji miękkich – które, szczególnie w przypadku osób ze spektrum autyzmu –są niezwykle istotne.

Fundacja zrealizowała już 6 edycji projektu asperIT zakończonych sukcesem. W Polsce odbyły się one już we Wrocławiu oraz Warszawie. W 2021 roku również została przeprowadzona pierwsza dedykowana edycja dla firmy EY Polska. Edycja ta różniła się nieco od naszych dotychczasowych działań, ponieważ najlepsi uczestnicy edycji otrzymali możliwość zatrudnienia w Zespole ds. Cyberbezpieczeństwa w firmie partnera.

Fundacja oprócz działań projektowych realizuje swoją misję, która brzmi: “Rozwijamy kariery osób ze spektrum autyzmu w branży IT oraz uświadamiamy opinię publiczną o Ich potencjale. Naszą działalność wyróżnia innowacyjność, profesjonalizm i odwaga”. W czerwcu 2021 roku odbyła się konferencja #ASpirujemy na temat zatrudniania osób ze spektrum autyzmu, dzięki której pracodawcy dowiedzieli się, dlaczego warto zatrudniać osoby neuronietypowe. Jest to jeden z długoterminowych celów Fundacji, aby zwiększać świadomość społeczeństwa na temat zatrudniania osób ze spektrum autyzmu. W związku z tym Fundacja również realizuje szkolenia dla firm.

Materiały informacyjne, do ściągnięcia i wykorzystania: