Szkolenia dla firm

Wiele osób w spektrum autyzmu wykonuje swoją pracę skrupulatnie, dokładnie i metodycznie. Wśród nich odnaleźć można osoby o świetnej pamięci do liczb i predyspozycjach do działań analitycznych. W osobach w spektrum drzemie potencjał aby stawać się świetnymi specjalistami w obszarze swoich zainteresowań. Przy odpowiednim wsparciu dostosowanym do oczekiwań i potrzeb, uczciwym traktowaniu i zrozumieniu ze strony pracodawcy, są bardzo lojalnymi pracownikami, którzy skupiają się na swoich zadaniach i dają z siebie wszystko, żeby wykonać je właściwie. Pracodawca, który zdecyduje się na zatrudnienie osoby w spektrum autyzmu i dostosuje warunki pracy w swojej firmie do jej lub jego potrzeb, może zyskać wysokiej klasy specjalistów. Zyska również lepszą komunikację w zespole, precyzyjne procedury i procesy, poprawę skuteczności managerów i innowacyjne podejście do rozwiązywania problemów. Żeby było to jednak możliwe, pracownicy muszą być na to odpowiednio przygotowani, bo we współpracy z osobą w spektrum autyzmu najważniejsza jest świadomość i wzajemne zrozumienie w jaki sposób funkcjonują osoby neurotypowe i neuronietypowe. Wspieranie osób w spektrum autyzmu to również unikalny w skali kraju CSR. Biznes zyskuje wizerunek rodzimego pioniera w temacie zatrudniania osób w spektrum autyzmu i pokazuje, że najważniejszy jest pracownik, który przy odpowiednim i mądrym wsparciu może się rozwijać, a wraz z nim rozwija się cała firma.

Wspieramy firmy w budowaniu silnych i neuroróżnorodnych zespołów

Ekspercka metoda

Dostosowanie się do realiów zatrudniania osób autystycznych nie jest trudne, ale wymaga otwartości na zmiany, szczególnie na gruncie rekrutacji i zarządzania pracownikiem. Nasza doświadczona kadra ekspertów zapewni odpowiednie wsparcie, wiedzę i strategię pozwalającą na płynne i odpowiednie dostosowanie się. Zespołem naszych tutorów dowodzi Jacek Śmigiel – autor metod szkoleniowych w ramach programu asperIT, trener pracy oraz terapeuta osób w spektrum autyzmu, który od 2005 roku prowadzi szkolenia z zakresu pomocy, diagnozy i terapii osób w spektrum.

Stworzony przez nas program szkoleń jest podzielony na kilka ścieżek. Różnią się one zakresem wiedzy, zaawansowaniem, grupą docelową szkolenia oraz co najważniejsze, momentem wdrożenia. 

Sprawdź poniżej co najlepiej pasuje do potrzeb Twojej firmy lub porozmawiaj z nami. Pomożemy Ci znaleźć właściwą drogę do neuroróżnorodności.

Jacek Śmigiel asperIT

Przed zatrudnieniem pracownika

Poziom I – Czym jest autyzm? O czym każdy powinien wiedzieć?

Szkolenie prezentujące podstawowe zagadnienia związane ze specyfiką spektrum autyzmu. Wyjaśnia pojęcia, przygotowuje do odpowiedzialnego mówienia o autyzmie. Wskazuje aktualną sytuację z punktu widzenia demografii, kultury, medycyny. Treść szkolenia wyjaśnia różnice pomiędzy neuroróżnorodnością, a zaburzeniem. Wskazuje korzyści oraz ograniczenia w zatrudnianiu osób w spektrum autyzmu. Dostarcza rzetelnej
i sprawdzonej wiedzy w skondensowanej i przystępnej formie.

Poziom II – Strategia współpracy z osobą w spektrum autyzmu

Szkolenie prezentujące rozszerzoną wiedzę o specyfice współpracy z osobą w spektrum autyzmu. Kierowane jest do kadry zarządzającej, przyszłych, bezpośrednich współpracowników osoby neuronietypowej, managerów oraz pracowników działu HR. Celem szkolenia jest zrozumienie w jaki sposób zarządzać zespołem neuroróżnorodnym na różnych szczeblach. Jak rekrutować i wspierać osoby w spektrum. Jakie strategie postępowania należy wdrożyć aby zapobiegać problemom. W jaki sposób radzić sobie w sytuacjach trudnych ale też jak wspierać rozwój pracowników w spektrum i całego neuroróżnorodnego zespołu. Na tym poziomie przekazywane są praktyczne rozwiązania, doświadczenia, przykładowe historie (case study).

Analiza przygotowania organizacji na neuroróżnorodność

To kompleksowy proces sprawdzający obecne rozwiązania w firmie m.in. w  obszarach świadomości i wiedzy o autyzmie, procesów rekrutacji, komunikacji, miejsca i warunków pracy oraz sposobów zarządzania.

Celami analizy są:

  • Wskazanie obszarów, które funkcjonują prawidłowo oraz takich, w których konieczne jest zastosowanie innego podejścia, aby możliwe było tworzenie środowiska neuroróżnorodnego, przyjaznego osobom w spektrum autyzmu.
  • Rozpoznanie wśród obecnych pracowników osób w spektrum autyzmu, w celu poznania ich oczekiwań oraz potrzeb i przygotowania rekomendacji dotyczących koniecznych do wdrożenia dostosowań.
  • Wsparcie organizacji w przygotowaniu się na współpracę z osobą w spektrum autyzmu.
  • Przygotowanie organizacji na wdrożenie III Poziomu działań (Indywidualizacji dostosowań) prowadzących do stabilnej i długofalowej współpracy z osobami w spektrum autyzmu

Wsparcie w procesach rekrutacji

To aktywne podejście do procesu, w którym firma i jej pracownicy są już przygotowani na wprowadzenie osoby w spektrum autyzmu do zespołu. Wsparcie możliwe jest poprzez organizację dedykowanej edycji projektu asperIT, która jest wydłużonym proces rekrutacji umożliwiającej poznanie:

  • rzeczywistych kompetencji;
  • możliwości dalszego rozwoju zawodowego kandydatów
  • dopasowania kandydata do roli jaką ma pełnić
  • dostosowań jakie należy wdrożyć, aby praca na wskazanym stanowisku  była możliwa dla kandydata (karta dostosowań).

Oferujemy również wsparcie w zatrudnieniu przeszkolonych przez nas beneficjentów projektu asperIT oraz kandydatów w spektrum autyzmu, którzy zgłaszają się samodzielnie w rekrutacjach z otwartego rynku pracy.

Edycja asperIT

Konsultacje, Coaching i Tutoring

Współpraca z osobami w spektrum autyzmu wymaga wiedzy, właściwego podejścia i zrozumienia. Czasami konieczne jest wprowadzenie zewnętrznego wsparcia osób z doświadczeniem, które pomogą pracownikom rozwiązać problemy, czy też naprowadzić na właściwy kierunek rozwoju w organizacji. W tym zakresie wspieramy firmy na trzy sposoby:

Konsultacja specjalisty
Doradztwo, mediacje i tutoring dla osób w spektrum autyzmu mają na celu znalezienie nowych rozwiązań w trudnych sytuacjach zawodowych. To możliwość nauki sygnalizowania i rozwiązywania problemów zanim przerodzą się w kryzys w zespole.

Coaching dla osób w spektrum autyzmu
Coaching jest procesem pracy nad sobą, sposobem na ułatwienie codziennego funkcjonowania, pracą nad trudnościami, budowaniem pożądanych nawyków, a także pozwala osobom w spektrum zrozumieć swoją rolę w firmie.

Konsultacje dla współpracowników osób w spektrum autyzmu
Konsultacje pomagające zrozumieć osoby w spektrum autyzmu, żeby lepiej organizować pracę zespołu, wspierać rozwój indywidualny i wydobywać potencjał pracowników. To wsparcie w komunikacji, nauka dostrzegania symptomów zbliżających się trudności i zapobiegania kryzysom.

Po co to robić?

 

Jak pokazuje przykład firm zagranicznych, rynek zapotrzebowania na usługi IT stale się rozrasta. Komputeryzacja społeczeństwa sprawia, że nawet pozornie niezwiązane z zagadnieniem branże będą potrzebować wsparcia technologicznego. W samej Unii Europejskiej brakuje już ok 600 tys. specjalistów IT. W Niemczech, Norwegii czy USA funkcjonują już firmy, w których cały pion ekspertów komputerowych złożony jest z pracowników w spektrum autyzmu. Unicus, Auticon czy Aspiritech to jedynie kilka przykładów z listy podmiotów konkurujących rynkowo z sukcesami i oferujących usługi najwyższej jakości zapewniane przez nieneurotypowych specjalistów. Podmioty takie jak Microsoft, SAP, czy Hewllet Packard zdecydowały się natomiast na wdrożenie pracowników do swoich dotychczasowych zespołów budując tym samym neuroróżnorodność. Osoby w spektrum autyzmu są współodpowiedzialne chociażby za rozwój jednego z flagowych produktów Giganta z Redmond – konsoli Xbox. Znalazły również zatrudnienie w izraelskich służbach specjalnych, które do końca 2022 roku, chcą mieć w swoich szeregach 500 osób w spektrum autyzmu. Neuroróżnorodność buduje konkurencyjność i wewnętrzną siłę firm!

Porozmawiajmy o możliwościach

Grzegorz Korzeniowski
tel. (+48) +48 790 66 88 76

e-mail grzegorz.korzeniowski@asperit.com