Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Skip to main content

Obecnie ogólnoświatowe statystyki wskazują, że autyzm może występować u jednego dziecka na 100 urodzonych, dlatego bardzo ważnym aspektem jest rozwijanie świadomości na temat spektrum autyzmu. Jak więc podejść do tematu zatrudniania osób neuronietypowych?Na to pytanie odpowiedzieliśmy 17 czerwca na konferencji online #ASpirujemy! 

Celem konferencji było przedstawienie korzyści płynącej ze współpracy z osobami neuronietypowymi, podkreślenie, jakimi cechami się wyróżniają, kiedy mogą być bardziej efektywnymi pracownikami niż osoby typowe, a także, z jakimi trudnościami w tej sytuacji musimy się zmierzyć. 

Każdy przecież chciałby znaleźć miejsce dla siebie atrakcyjne, w którym mógłby realizować swoje pasje, czy postawione sobie życiowe cele. Jednym z nich jest z pewnością praca, która nie dość, że przynosi korzyści w postaci finansowej, to również rozwija pewne umiejętności, a także doświadczenie. Patrząc na powyższe, bardzo ważnym aspektem jest możliwość otrzymania pracy dla osób niepełnosprawnych, czy choćby w tym przypadku osób neuronietypowych. 

Organizowana przez nas konferencja #ASpirujemy stała się miejscem, gdzie goście mogli się dowiedzieć, jak wygląda praca z osobami neuronietypowymi oraz usłyszeć czego te osoby potrzebują w miejscu pracy. Dodatkowo uczestnicy wysłuchali absolwentów naszego projektu, którzy opowiedzieli o tym co dla nich jest najważniejsze. Temat zatrudniania osób ze spektrum autyzmu w trzech różnych panelach przybliżyli eksperci, terapeuci oraz osoby doświadczone w pracy z osobami ze spektrum.  

Serdecznie dziękujemy naszym prelegentom za to, że pojawili się na konferencji, a dzięki nim nabrała ona jeszcze bardziej eksperckiego tonu.  

Na naszej konferencji wystąpili:  

Panel I – Jak to jest mieć ASa w rękawie? Dyskusja poświęcona korzyściom biznesowym płynącym z zatrudniania osób neuronietypowych. 

  • Pan Grzegorz Zajączkowski – Lider Cyfryzacji i Komisji Europejskiej na Polskę 
  • Pan Grzegorz Marchwiński – deweloper i lider zespołów IT od ponad 20 lat, a od 2 lat również przedsiębiorca i współtwórca takich produktów jak woonity.com oraz itradar.io 
  • Pan Paweł Kazienko – szef zespołu testerów w asperIT.com oraz twórca programu szkoleń testerskich w asperIT.org 

Panel II – Dlaczego chcemy zatrudniać osoby neuronietypowe? Podczas tego panelu gościliśmy przedstawicielki firmy Boeing.  

Panel III – Jak zacząć zatrudniać osoby ze spektrum autyzmu? W tym panelu zostały poruszane najważniejsze wskazówki od osób doświadczonych pracujących na co dzień z osobami neuronietypowymi, 

  • Pani Maria Wroniszewska – Członek zarządu w Fundacji SYNAPSIS, Polskiej Federacji Zatrudnienia Wspomaganego oraz międzynarodowej organizacji Autism Europe 
  • Pani Angelika Łasocha – Założycielka AUTYZM-Startup 
  • Pan Jacek Śmigiel – Szef tutorów w asperit.org, współtwórca metodologii szkolenia społecznego w ramach projektu asperIT 

Panel IV – Jak nowe technologie wpływają na życie osób niepełnosprawnych. 

  • dr Maciej Kawecki – prezes Instytutu im. Stanisława Lema

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w konferencji #ASpirujemy. Jest nam niezmiernie miło, że pojawiła się na niej tak duża liczba osób chętnych zgłębić temat.  

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube, gdzie można znaleźć nagrania z konferencji -> https://www.youtube.com/channel/UCtzaNHwoqtRs-OURc2Eg4bw

asperIT

Autor asperIT

More posts by asperIT