Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Skip to main content

Kolejna edycja asperIT za nami! Żegnamy Poznań, w którym we wspaniałej i miłej atmosferze odbyliśmy ostatnie spotkania praktyczne oraz rozdaliśmy uczestnikom certyfikaty. Najlepszych zaprosiliśmy również do współpracy w ramach naszej spółki asperIT.com.

Pomimo zimowej aury, nasze spotkania w styczniu oraz lutym przebiegały w przyjemnej atmosferze pracy i nauki testowania. Bardzo mile przyjęli nas w swoich salach nasi partnerzy z PSNC Future Labs. Odbyliśmy również jedno spotkanie w formie zdalnej, żeby nasi beneficjenci mogli zobaczyć, jak wygląda praca w takim trybie. Zgodziliśmy się jednak wszyscy, że nie zastąpi nam to interakcji na żywo :).

W trakcie ostatniego weekendu praktyk nasi szkoleniowcy Jacek Śmigiel i Paweł Kazienko podsumowali spędzony razem czas. Przebyliśmy z naszymi beneficjentami z Poznania długą drogę i prawie pół roku wspólnej pracy, w trakcie której poznaliśmy wiele wspaniałych osób chcących rozwijać swoje kariery IT.

Na sam koniec prezes naszej fundacji Tomasz Jasiński wręczył wszystkim uczestnikom certyfikaty potwierdzające udział w projekcie i zdobyte doświadczenie. Najlepsze osoby zostały zaproszone do spróbowania swoich sił w trakcie stażu. Dzięki temu będą mogli rozwijać nadal swoje zdolności i doświadczenie w IT.

Wspólne chwile w Poznaniu

Edycje asperIT trwają dość długo. W końcu dostosowujemy nasz harmonogram do uczestników, a także dajemy czas na przyswojenie wiedzy, naukę własną i wyciąganie wniosków. Łatwo przy tym zapomnieć ile czasu razem spędzamy, a edycja w Poznaniu trwała ponad pół roku! W ramach nostalgicznej podróży przejdźmy przez to jeszcze raz w małym kalendarium :).

Lipiec 2021 – Startuje rekrutacja do edycji asperIT w Poznaniu. Nareszcie możemy podzielić się z Wami oficjalnymi informacjami, do których przygotowywaliśmy się bez mała od stycznia! Razem z naszymi przyjaciółmi ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem ProFUTURO ogłosiliśmy otwarcie formularza i zaczęliśmy zapraszać Was do wzięcia udziału i spróbowania swoich sił w tym procesie. Nawet pomimo okresu wakacyjnego otrzymamy ponad 40 zgłoszeń do edycji.

Sierpień 2021 – ruszają rozmowy indywidualne. Nasi tutorzy witają się z pierwszymi z Was w pomieszczeniach naszego partnera, dzięki czemu możemy poznać niesamowitą historią stojącą za każdym z kandydatów i kandydatek. Łącznie przeprowadzonych zostanie ponad 30 takich rozmów.

Wrzesień 2021 – odbywają się testy IT, na które zapraszamy 22 kandydatów. Ostatecznie wyłaniają z nich grupę osób, które zostaną naszymi beneficjentami. Wybór jak zwykle jest trudny i dziękujemy każdej osobie za wzięcie udziału. Najlepsza 12 jeszcze w tym miesiącu rozpoczyna szkolenia społeczne, w trakcie których Jacek Śmigiel i jego zespół intensywnie integrują, szkolą i wspierają nowopowstałą grupę, co pozwoli im na sukces w późniejszych etapach.

Październik 2021 – w trakcie tego miesiąca dzieją się dwie rzeczy: po raz pierwszy w historii asperIT rozpoczynamy drugą edycję naraz, która dodatkowo wyszkoli programistów, a nie testerów. Drugim, nie mniej istotnym wydarzeniem jest start webinarów przygotowujących do nauki testów, w trakcie których grupa pozna naszego eksperta Pawła Kazienko, który przedstawi im podstawy testowania. Webinary będą odbywać się co tydzień i zaplanowaliśmy aż 5 takich spotkań.

Grudzień 2021 – wchodzimy intensywnie w techniczną część projektu. Przed nami dwa całodzienne weekendy pracy w ramach szkoleń technicznych, do których zakwalifikowało się 12 uczestników. Ich celem jest przygotowanie grupy do wzięcia udziału w egzaminie certyfikującym ISTQB, który przeprowadzają dla nas nasi partnerzy ze Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych. Dzięki ich uprzejmości egzamin udało się przeprowadzić 22 grudnia, zaraz przed świętami :).

Styczeń 2022 – wraz z Nowym Rokiem rozpoczęliśmy ostatni, najważniejszy zdaniem wielu etap asperIT. Przez kilka kolejnych tygodni w weekendy razem z 11 uczestnikami spotkaliśmy się na praktykach, aby ćwiczyć zdolności, rozwiązywać problemy i zdobywać doświadczenie w pracy testera. Jak zwykle nasz nieoceniony szkoleniowiec proponuje model hybrydowy pracy zdalnej w tygodniu, aby przygotowywać beneficjentów do pracy również w takim modelu.

Luty 2022 – dobiega końca nasza wspaniała przygoda. W trakcie ostatniego spotkania prezes naszej fundacji Tomasz Jasiński wręcza wszystkim certyfikaty ukończenia kursu, a 5 najlepszych osób jest zaproszona do spróbowania swoich sił w stażu w naszej spółce asperIT.com. Gratulujemy wszystkim, którzy dotrwali razem z nami do tego etapu.

A co dalej z edycjami asperIT?

Przypominamy o trwającej, pionierskiej edycji Python we Wrocławiu.
O naszych kolejnych planach będziemy informować Was również już niebawem!

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wręczenia dyplomów.

Pozdrawiamy!
Zespół asperIT

 

Błażej Knapik

Autor Błażej Knapik

Koordynator projektu asperIT

More posts by Błażej Knapik