Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Skip to main content

“Europejska Fundacja Aktywizacji Społecznej EFAS”, której sztandarowym projektem jest właśnie asperIT, to dzieło ludzi działających w polskiej branży IT jako przedsiębiorcy już od 2006 r. Szereg zrealizowanych projektów komercyjnych, które przez lata mieliśmy okazję zrealizować, wskazał nam największe potrzeby na polskim rynku IT. Chcąc zrealizować projekt innowacyjny na skalę kraju, a jednocześnie odpowiedzialny społecznie, powstał pomysł aktywizacji osób z Zespołem Aspergera (dalej AS – ang. Asperger Syndrome) oraz Wysokofunkcjonującym Autyzmem (dalej HFA – ang. High-Functioning Autism). Poza granicami naszego kraju osoby tego typu są niezwykle rozchwytywanymi specjalistami w branży nowych technologii. Dzieje się tak między innymi dzięki ich niebywałym predyspozycją do rozwoju w tym kierunku zawodowym.

W Polsce osoby z AS/HFA bardzo często nie pracują. Nikt nie jest w stanie im pomóc. Szkoda, gdyż wielu z nich ma niezwykłe zdolności analityczne, matematyczne i informatyczne. Problemem tych osób są niskie kompetencje społeczne. Ponadto, władza ustawodawcza ciągle nie traktuje sprawy wystarczająco poważnie. Faktycznie o autyzmie i Zespole Aspergera mówi się coraz więcej. Jednak to wciąż za mało. W 2016 roku pojęcie 'osoby z Zespołem Aspergera’ zostało w ogóle dopiero oficjalnie wprowadzone do treści ustawy o oświacie. Wynika z tego, że szkoła będzie mogła pomóc osobom autystycznym w odnalezieniu się na rynku pracy dopiero za 10-15 lat. Tym bardziej więc już teraz osoby dorosłe, nie mające odpowiedniej edukacji szkolnej, mają duży problem. Badania pokazują, że zjawisko się nasila. Dzieci z tego typu schorzeniami rodzi się coraz więcej. Jeżeli więc nic się nie zmieni w Polsce to za kilka lat będzie coraz więcej osób z AS/HFA, które nie będą aktywne zawodowo. Dlatego musimy działać już teraz.

Naszym celem jest stworzenie programu rekrutacji i szkoleń dla osób z Zespołem Aspergera i Wysokofunkcjonującym Autyzmem. Poprzez innowacyjne metody edukacji pomożemy tym osobom wykorzystać swój potencjał na rynku IT. Chcemy przez to po pierwsze przyczynić się do rozwoju kariery zawodowej tych osób, jak również rozwijać polski rynek IT aby stał się jeszcze bardziej konkurencyjny dla reszty Świata. Mamy pomysł jak sprawić, aby ludzie, którzy skorzystają z pomocy asperIT byli zatrudniani w branży IT. Właśnie tutaj ich wyjątkowe i ponadprzeciętne umiejętności dadzą im godne i dochodowe zatrudnienie.

asperIT

Autor asperIT

More posts by asperIT