Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Skip to main content

Branża nowych technologii to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi gospodarki na całym świecie. Pomimo tego, że przyciąga ona wielu entuzjastów, to jednak wciąż poszukiwane są kolejne osoby do pracy na stanowiskach z nią związanych. Wynika to z tego, że codziennością w naszym życiu staje się coraz większa obecność urządzeń elektronicznych, wymagających do działania odpowiedniego oprogramowania, które musi zostać napisane przez programistów, a w dalszej kolejności odpowiednio przetestowane, aby mogło trafić do użytku. Tym ostatnim zadaniem zajmują się osoby na takim stanowisku jak tester oprogramowania.

Tester w IT (autor Andrea Piacquadio)

Aktualnie dwie najbardziej popularne specjalizacje to tester aplikacji webowych oraz tester aplikacji mobilnych. W pierwszym przypadku chodzi o testowanie aplikacji, które mają działać w przeglądarce, niezależnie od platformy sprzętowej, bez różnicowania czy jest to komputer z systemem Windows, Mac czy tablet. W drugim przypadku testuje się działanie aplikacji zainstalowanej na konkretnym mobilnym systemie operacyjnym (zwykle Android lub iOS) dedykowanym na smartfony lub tablety. Jednak zazwyczaj tak w jednym jak i drugim przypadku aplikacje wykonywane są i tak po stronie serwera, a w urządzeniu klienta wyświetlany jest jedynie interfejs oraz wynik działania przetworzony przez serwer.

 

Jak zacząć pracę jako tester?

Praca jako tester ma tę zaletę, że do jej rozpoczęcia nie jest niezbędne spełnienie wymogu formalnego w postaci ukończenia kierunkowych studiów wyższych. Oczywiście studia informatyczne mogą być dodatkową zaletą, ponieważ na nich nabywa się umiejętności programistycznych oraz ogólnego obycia z technologiami IT, jednak ich brak nie jest przeszkodą nie do przeskoczenia. Umiejętności niezbędne do rozpoczęcia pracy testera można nabyć m.in. na różnego rodzaju szkoleniach czy tzw. bootcampach, na których w ciągu kilku tygodni intensywnej nauki można przyswoić duży zakres wiedzy tematycznej.

Dla osób, które posiadają dużo samozaparcia pewną możliwością jest także samodzielne zdobywanie wiedzy we własnym tempie, bazując na książkach oraz tutorialach znalezionych w internecie, jednak nie zawsze wystarcza motywacji do zdobycia odpowiedniego poziomu umiejętności, a łatwo się zniechęcić do dalszej pracy po natrafieniu na zadanie, którego nie potrafimy wykonać bez wsparcia.

Niezależnie od tego krokiem w dobrym kierunku jest uczestnictwo w różnego rodzaju konferencjach czy grupach tematycznych na portalach społecznościowych, gdzie możemy zetknąć się z tematyką oraz problemami, jakie dotyczą pracy w danej branży. Kolejną możliwością rozpoczęcia pracy jako tester jest poszukiwanie możliwości odbycia stażu bądź praktyk w firmach z branży, gdzie niejednokrotnie mamy możliwość wykonywania zadań w realnym środowisku testowym, zamiast suchej teorii, a przy tym możemy liczyć na wsparcie mentora, który wesprze nas swoim doświadczeniem.

Wreszcie kolejną szansą na zdobycie wymarzonej pracy testera jest uczestnictwo w projektach takich jak właśnie organizowany przez asperIT, w którym poprzez innowacyjne metody edukacji pomagamy uczestnikom wykorzystać swój potencjał na rynku IT.

Kto może być testerem aplikacji?

W teorii testerem może zostać każdy, kto posiada chęć do przyswajania wiedzy i nowych umiejętności. W rzeczywistości jednak praca testera wymaga szeregu dość specyficznych umiejętności. Nie tylko wiedzy programistycznej, ale również umiejętności koncentracji i dokładności ze względu na pracę opierającą się na powtarzalności wykonywanych zadań, a także dobrej pamięci do faktów i liczb ze względu na złożoność całego procesu.

Jak widać, ważne są nie tylko twarde umiejętności, ale także cechy charakterologiczne i odpowiednie nastawienie do wykonywanych zadań. Do zdobycia tej pracy prowadzi wiele różnych dróg i każda z nich może być tą właściwą, ale to zależy tylko od nas samych i naszego nastawienia.

asperIT

Autor asperIT

More posts by asperIT