Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Skip to main content

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia zgodnie z założeniami rezolucji ONZ z 18 grudnia 2007 roku. Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, ale my wszyscy musimy pamiętać, że ze świadomością nie możemy się zamykać w obrębie jednego dnia. Dlatego w tym artykule dowiesz się o nowej edycji asperIT. Warto więc czytać do końca.

Autyzm nie wygląda

„Nie jest możliwe, że masz autyzm! Nie widać tego po tobie.”

„Szukasz wymówek, żeby mieć lżej w życiu.”

„Nie rób z siebie ofiary, inni mają gorzej i jakoś sobie radzą.”

Nauczyliśmy się reagować na drugiego człowieka z perspektywy, którą znamy – ze swojej własnej. Gdy trafiamy na coś, czego nie rozumiemy lub nie znamy, często to negujemy, odpychamy od siebie, jako coś nienaturalnego. Trudno jest nam często zrozumieć, że świat nie składa się tylko z jednego typu ludzi, którzy odbierają go w identyczny sposób jak my sami. Zapominamy, jak bardzo wszyscy pięknie się różnimy i jak wiele tracimy jako społeczeństwo, gdy wykluczamy kogoś, kto nie jest do nas podobny.

Świat z neuronietypowej perspektywy

Autyzm to inny sposób odbierania i reagowania na rzeczywistość. Bardziej, mocniej, jednoznacznie, dosłownie. To inne schematy działania, rozwiązywania problemów, odpowiadania na zewnętrzne bodźce i sygnały. To głęboki poziom zaangażowania w pasje, niesamowita specjalizacja, wnikliwość, skrupulatność i wiedza. To upodobanie do jednoznacznych zasad, schematów, przepisów, logicznych wytycznych ALE nie tylko! Autyzm ma tysiące twarzy i równie wiele indywidualnych kombinacji cech. Osoby z diagnozą łączy jednak jedno, potrzebują akceptacji innych ludzi i zrozumienia swoich indywidualnych potrzeb, żeby móc uczestniczyć w każdym aspekcie życia społecznego na równi z innymi.

Od świadomości do działania

Stajemy dziś wszyscy w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, by powiedzieć głośno – świadomość to pierwszy, ważny krok do wielkich zmian! Jeśli chodź jedna osoba dziś dowie się o autyzmie, spojrzy na świat z tej innej perspektywy, już nigdy nie będzie patrzeć na niego tak samo. Otworzy się przed nią setka nowych możliwości, które dotąd nie były dla niej dostępne.

 

Stajemy też, żeby powiedzieć, że świadomość w końcu przeradza się w rzeczywiste działanie. Do tej pory działaliśmy głównie w obszarze branży IT aktywizując zawodowo osoby z autyzmem i zatrudniając je w asperIT.com w roli doskonałych testerów oprogramowania. Działaliśmy jako trenerzy i szkoleniowcy w firmach dzieląc się wiedzą, w jaki sposób tworzyć miejsca pracy przyjazne osobom z autyzmem. Wiemy jednak, że branża IT to nie jedyny obszar, w którym osoby z autyzmem mogą być doskonałymi specjalistami. Dlatego też ruszamy z czymś nowym, czego jeszcze w asperIT nie było!

 

Nowa odsłona edycji asperIT

Wychodzimy na przeciw potrzebom zawodowym osób z autyzmem! W tym ważnym dniu nie mogliśmy wmarzyć sobie lepszego partnera do współpracy! Z dumą otwieramy rekrutację do edycji asperIT × Procter & Gamble!

Procter & Gamble to międzynarodowa firma, która oferuje produkty znanych marek, takich jak Pampers, Gillette, Ariel, Head & Shoulders, Oral B i wiele innych, które służą konsumentom podczas codziennych czynności w domu. Jej produkty można znaleźć w ponad 90% polskich gospodarstw domowych. Koncern cieszy się uznaniem w kwestiach związanych ze równoważonym rozwojem, odpowiedzialnością społeczną i równością. Ma w swoim dorobku wiele nagród i wyróżnień w tych obszarach. P&G zainspirowana umiejętnościami osób neuroróżnorodnych od kilku lat realizuje programy pozyskiwania i wspierania takich talentów. W tym roku, talenty różnorodne dołączyły także do spółek firmy w Polsce.

Najbliższa edycja będzie więc wyjątkowa. Skupimy się na niej w przygotowaniu kandydatów do wykonywania zadań związanych z analizą danych, między innymi charakterystycznych dla centrów planowania. Będziemy rozwijać kompetencje społeczne oraz umiejętności logicznego myślenia i analizy. Więcej szczegółów pojawi się już wkrótce. Nie przegap jednak swojej szansy na zdobycie nowych kompetencji i możliwość podjęcia pracy w międzynarodowej organizacji!

Rekrutacja do edycji wystartowała! Zaisz się i nie przegap swojej szansy.

 

Tymczasem wyjdź dziś do innych ludzi. Powiedz czym jest autyzm, a czym nie jest. W różnorodności leży siła!

 
asperIT

Autor asperIT

More posts by asperIT