Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Skip to main content

Osoby ze spektrum autyzmu są w stanie osiągać wiele sukcesów zawodowych w branży IT. Świetnym przykładem tego, jak pomimo początkowych niepowodzeń, można zbudować swoją karierę w branży jest Kyle Schwaneke z USA, który znalazł zatrudnienie w firmie Microsoft.

Trudne początki

https://news.microsoft.com/stories/people/kyle-schwaneke.html

Kyle Schwaneke z USA jest osobą ze spektrum autyzmu, którego życiowa historia przypomina w swoich początkach wiele innych i jest typowa dla autystów, którzy przecież posiadają świetne predyspozycje w pracach związanych z analizą danych i mogą być tam dobrymi specjalistami. Młody programista z zespołem Aspergera pracował w swoim zawodzie w małym studiu produkującym gry, aż nie doszło do jego zamknięcia. Przez ponad półtorej roku od utraty pracy nie był w stanie znaleźć innego zajęcia. Wysyłał wiele różnych CV i chodził na rozmowy rekrutacyjne, jednak spotykał się z murem utworzonym przez działy HR dostosowane do typowej części społeczeństwa.

Kiedy zastanawiał się już, czy będzie musiał ze względu na brak oszczędności przeprowadzić się znowu do wspierających go rodziców, Microsoft ogłosił na posiedzeniu ONZ z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu otwarcie programu rekrutacyjnego dedykowanego osobom ze spektrum. Gigant z Redmond miał już programy dla osób niepełnosprawnych, ale pierwszy raz tak duża korporacja pochyliła się nad problemem braku zatrudnienia osób z autyzmem.

Ukryty profesjonalizm

Firma otrzymała ponad 700 zgłoszeń, a także słów poparcia i działań i podziękowań. Kyle był jedną z 10 osób, które dostały się do programu. Wszystkim została zaproponowana stawka rynkowa i wymiar godzin pracy typowych pracowników, jedynie proces rekrutacyjny został dostosowany do potrzeb osób ze spektrum tak, aby mniej skupiać się na typowych pytaniach, a przyjąć raczej formę warsztatu pokazującego umiejętności kandydatów. Kyle od razu udowodnił, że ma duże doświadczenie i świetnie nadaje się do tej pracy. Został nieformalnym liderem grupy usprawniając pracę innych. Cykl rekrutacyjny trwał łącznie 4 tygodnie, co zostało skrócone przez firmę do 2 przy kolejnych iteracjach programu. Kyle przeszedł go i dołączył do drużyny programistów pracujących nad rozwiązaniami dla konsol Microsoft z marki Xbox. Wydarzenie to miało dla niego jeszcze większe znaczenie, gdyż odbyło się w dniu urodzin jego taty, na których to obchody przyjeżdżała do niego rodzina. Kyle został zaakceptowany w biurze takim, jakim jest. Jego neurotypowi koledzy z pracy zostali przeszkoleni do pracy z nim i uświadomieni w temacie autyzmu i zespołu Aspergera. Dzięki takiemu działaniu zespół mógł się zintegrować i nie postrzegać nowego pracownika przez pryzmat stereotypów oraz wypracować odpowiednie metody komunikacji.

Współpraca w ważnej sprawie

Microsoft zdecydował się kontynuować swój pilotażowy program i ulepszyć go, powiększając liczbę miejsc pracy dla ludzi ze spektrum. W trakcie pierwszych 8 miesięcy funkcjonowania programu 11 osób z diagnozami o spektrum autyzmu rozpoczęło pracę. Firma zaczęła współpracować z ekspertami w tym temacie na zachodzie. Udało się skontaktować osoby odpowiedzialne za program ze swoimi odpowiednikami u innych gigantów branży. Firmy takie jak Hewllet Packard, SAP czy Capitol One pomogły ulepszyć swojemu konkurentowi metody rekrutacyjne. Wszyscy zgodzili się, że jest to pole, na którym nie powinni rywalizować, ale współpracować aby zmieniać na lepsze życie utalentowanych ludzi. Jose Velasco, szef programu Autyzm w Pracy autorstwa SAP powiedział: „Jak wszystkie firmy Microsoft i my konkurujemy ze sobą w większości obszarów, ale są też takie, w których współpracujemy. To wspaniała okazja do kooperacji w imię wyższego celu”. Historia ta pokazuje, że w nowoczesnym świecie zawodów technologicznych jest bardzo wiele miejsca dla neuronietypowych pracowników. Potrzebna jest jedynie dobra wola pracodawców i chęć do zmian, aby otworzyć się na wartościowych ludzi i ekspertów w swoich dziedzinach.

W asperIT wierzymy, że Polska jest również gotowa na takie podejście. Udowadniamy to, zatrudniając niektórych z naszych beneficjentów do pracy testerskiej i wspierając chętnych pracodawców w przygotowaniu się do przyjęcia pracowników ze spektrum.

 

Źródło: https://news.microsoft.com/stories/people/kyle-schwaneke.html 

Błażej Knapik

Autor Błażej Knapik

Koordynator projektu asperIT

More posts by Błażej Knapik